Co si připravit pro štěně


Ohrádka pro štěně.

 

Na ohrádku pro štěně se u laické veřejnosti názory různí. Někdo nechápe proč mít ohrádku na štěně, někdo si myslí, že je to trápení štěněte, někdo vám řekne, že člověk, který nepočítá s tím, že štěně něco může i zničit, či vyprazdňovat se kdekoliv po bytě si nemá štěně vůbec pořizovat...Co člověk, to jiný názor...

Z našich zkušeností ohrádku pro štěňátko s klidným svědomím můžeme doporučit. Za prvé máte jistotu, že v době vaší nepřítomnosti štěně je zabezpečené a nikde vám nepřekouše kabely od počítače, nerozkouše koberec, nezaleze za obývací stěnu...prostě nic se mu nemůže stát.

Štěně ohrádku bude za pár dní (pokud na ni nebylo zvyklé již od chovatele) považovat za své útočiště v době "ohrožení" či v době kdy chce mít klid na odpočinek. Naše štěňata mají ohrádky i venku na zahradách a kolikrát při volném pobíhání po zahradě, kdy ohrádka s nízkými dvířkami bývá otevřená a v době kdy začnou feny štěkat na údajného nějakého "vetřelce" všechna štěňata se rychle utíkají schovat do ohrádky :-) Tam mají pocit bezpečí. To samé v bytě, když se ozve nějaký nezvyklý hlasitý zvuk, tak se štěňata utíkají schovat opět do ohrádky. Tak opravdu štěně ohrádku bere jako své útočiště.

Ohrádka se vám bude hodit i například v době předvánočního úklidu, aby se vám štěně nepletlo pod nohama a nedošlo k poranění štěněte přišlápnutím.

Jaký typ ohrádky si vybrat?

Na trhu se dají koupit ohrádky z různých materiálů (viz. rubrika vše s čivavou-čivaví nákupy). Osvědčený typ ohrádky z našich zkušeností je 80 cm vysoká a s průchozími dvířky, pro dobrou obslužnost viz. obrázek

 


Pelíšek.

 

Pelíšek pro štěně můžeme štěněti pořídit z různého materiálu. Trh nabízí molitanové pelíšky, proutěné, plastové nebo psí pohovky či různé boudy. Každopádně očekávejme, že většina štěňat si sílu svých zoubků zkouší právě na pelíšku a tak z proutěného pelíšku se budou kolem povalovat rozkousané kousky proutí, molitanové pelíšky budou třeba potřebovat záplaty…

Než své štěně vychováme, že pelíšek s příslušenstvím není vhodné kousat, můžeme pelíšek vyrobit z papírové krabice. Když štěně rozkouše krabici lze ji nahradit lehce novou. Do krabicového pelíšku dáme starší deku nebo polštář, aby ani zde nás újma na vzhledu věci nebolela. Až se štěně zklidní a nebude se chovat, jako ničitel, můžeme mu dopřát krásný pelíšek s příslušenstvím, který již nebude muset odolávat stisku jeho zoubků.

      


Misky, mističky...

 

Misky musíme mít minimálně dvě, jednu na vodu a jednu na krmivo. Ideální je mít tři misky kde v jedné bude stále čerstvá voda, ve druhé stále štěněčí granule a třetí budeme používat na krmení vlhkou stravou (pedigree kapsičky, vařené kuřecí maso atd.). Musíme pro začátek koupit misky s nízkým okrajem, aby se štěně do misky dostalo bez problému. Na vodu by měla být miska největší, aby se nestalo, že v naší nepřítomnosti štěněti dojde voda! Trh opět nabízí širokou škálu misek od porcelánových přes plastové až po nerez misky.

 

          


Psí toaleta...

 

Štěně čivavy po příchodu domů je nutné učit na čistotu. Vyprazdňuje se často a tak pro začátek je vhodné pořídit mu toaletu. Správný chovatel, od kterého si štěně budete brát, by měl štěňata učit vyprazdňování na určitém místě. Někdo má osvědčené noviny, někdo zdravotnické pleny, jiný učí štěňata na kočkolit.  

Pokud budeme chtít, aby naše čivava po celou dobu svého života nestrádala v době naší delší nepřítomnosti, když jsme v práci, můžeme jí pořídit toaletu s kočkolitem a naučit jí vyprazdňovat se na ní.

Pokud budeme chtít nechat toaletu štěněti jen zpočátku a naučit ho vyprazdňovat se venku stačí nám jen noviny položené v blízkosti pelíšku a místo toalety zakoupené v obchodě postačí například starší plech na pečení.

 


Psí hračky, kousací pochoutky...

 

Pes dvě třetiny dne prospí. Štěně spí delší čas, ale když je vzhůru chce si hrát. Proto mu pořídíme hračky a kousací tyčinky, kostičky, botičky… aby se nenudilo a naučilo si hrát s věcmi, které jsou určeny ke hraní a aby nezačalo ničit naše věci.