Pořizuji si štěně.

Nadejde den, kdy si řekneme, že bychom si mohli pořídit pejska.

Vezmeme atlas plemen psů a zvážíme všechna naše pro a proti a vybereme plemeno.

Čivava, jaké bychom dali proti? Je malinká, nikdo se jí nebude bát, nebude plnit funkci psa obranáře    ...žádné jiné proti mně nenapadá!

Proč pro? Je malinká a vejde se i do nejmenšího bytečku, jaký si umíme představit. Nemusím spěchat z práce s vědomím, že musím jít rychle vyvenčit psa (pořídím jí záchůdek jako mají kočky). "Nevyžere" mi ledničku :-D Všude ji mohu mít sebou, koupím si na ní tašku přes rameno a když je uzavřená mohu si ji vzít i do kabiny letadla až poletím s ní do ciziny. Může mi skákat do klína, unesu jí bezpečně :-), prostě pro bych určitě měla na celou stránku.

 

Než si štěně koupím, mohu si koupit knížku o čivavách, na trhu jsou dostupné čtyři publikace.

    /album/knihy-o-civavach/ute-lehmannova-jpg/   /album/knihy-o-civavach/jitka-pacltova-zdenka-jilkova-jpg/   /album/knihy-o-civavach/barbara-j-andrewsova-jpg/  
 

 

Kde si štěně pořídím?

Dnes stačí hledat na internetu a nabídek od chovatelů s PP či bez PP je mnoho.

Co je to s PP a bez PP? PP je zkratka průkazu původu psa.

Pokud si pořídím pejska bez průkazu původu psa (bez PP) nebudu moci chodit na výstavy psů svého pejska vystavovat (kromě výstav pro voříšky).

V opačném případě, koupě štěněte s PP mně k ničemu také dále nezavazuje, není podmínkou vstoupit do klubu chovatelů příslušného plemene, není podmínkou někde se hlásit (kromě obecního či městského úřadu na placení ročního poplatku ze psů), PP mohu klidně založit do šuplíku a nikdy více nevyndat. Ovšem pokud chci chodit vystavovat svého pejska na výstavy, odchovat si po něm štěňátko s PP, tak budu muset přijmout pravidla chovatelů psů (o pravidlech ale až později) a hlavně si koupit štěně s PP.

Při pořizování pejska s PP si ještě musíme pohlídat pod kterou kynologickou organizací vybraný chovatel chová své pejsky. Čivavy se chovají v FCI -  Mezinárodní kynologická federace (francouzsky Fédération Cynologique Internationale, odtud zkratka FCI) a také v UCI - United kennel Club Internationale. V FCI se pořádá v Čechách desítky výstav ročně, v UCI pořádají v Čechách pouze dvě výstavy ročně. V FCI chov psů řídí příslušné chovatelské kluby a v některých klubech do chovu majitelům psů dost zasahují. U UCI je chov veden tak, že sám chovatel za svůj chov zodpovídá, při dodržování všech chovatelských norem. Na výstavách FCI můžete vystavovat pouze psa s PP vydaným FCI. Na výstavách UCI můžete vystavovat psa nejen s PP vydaným UCI, ale i s PP vydaným FCI. To samé platí i při chovu. U FCI můžete do chovu zařadit pouze psa s PP od FCI a u chovu pod UCI můžete do chovu zařadit psa s PP nejen od UCI, ale i od FCI.

Přesto i PP Vám také nezajistí zdravého krásného jedince. Musíme stále brát na vědomí, že pes je živý tvor který roste a vyvíjí se (někdy i oběma zdravým lidským jedincům se narodí nemocné dítě). PP Vám taky nedá záruku, že máte 100% čistokrevného psa. Bohužel i mezi chovateli, kteří chovají s PP se najdou jedinci, kde není ojedinělé, že fenu přiskočí po nakrytí ještě jiný pes jiného malého plemene (no co, vždyť ta štěňata vypadají téměř stejně...).

Ovšem mezi lidmi co chovají štěňata bez PP je takových případů křížení plemen určitě víc! Ale i zde najdete chovatele, který má velice kvalitní chov. Je to prostě i v této sféře lidského konání jen a jen o čestnosti jednotlivce. Proto doporučuji jet si vybrat štěně tam, kde opravdu chovatel chová jen to jedno plemeno malého psíka, v našem případě čivavy.

Když už víme, že chceme pejska s PP nebo bez PP, zareagujeme na některé inzeráty, které nás zaujmou. Nevybereme si anonymní inzerát pouze s emailem, ale vybereme si ty, kde je uvedený telefon. Na dané číslo zavoláme a i rozhovor přes telefon nám napoví, kdo je na druhém aparátu. Správný chovatel, který chová pejsky pro radost, se snaží vypovědět jaké má štěňátko předky, zeptá se nás proč pejska chceme a přes telefon je komunikativní a ne tajemný! Nabídne-li nám i nezávaznou návštěvu ke shlédnutí své chovatelské stanice, je to už jeden z ukazatelů. že k tomu chovateli se můžeme bez obavy vydat.

Co je to registr? Jestli budete kupovat štěně s PP a chcete opravdu 100% rodokmen, nechte si dopředu poslat fotokopie PP obou rodičů štěněte a prohlédněte si pozorně PP. V momentě kde je u některého předka u zápisu plemenné knihy REG, znamená to, že ten předek a jeho předci po čtyři generace byli vedeni jako chov registrovaný. Tento chov spočíval v tom, že zpočátku, když ještě chovatelská základna nebyla tak početná a přivezla se čivava ze země, která nebyla partnerem FCI tak se PP z té země neuznával a čivava byla vlastně puštěna do chovu pouze registrovaného. Dnes se již chov REG nepovoluje!

 

Jak kupovat štěně čivavy?

Když přijedu k chovateli a jeho pejsci mne budou vítat, nebudou se někde krčit ustrašeně, kdo že je to za vetřelce, vím , že jsem na dobrém místě :-)

Na pejskovi je poznat v jakém je vztahu se svým páníčkem. Pejsek, který je ustrašený, jasně dává najevo, že tady asi něco neklape. Pejsek, který je sebevědomý a chová se naprosto přirozeně, očuchává si novou návštěvu, eventuelně se snaží obsadit její klín, dožaduje se pozornosti jak návštěvy, tak i svého páníčka je naprosto vpořádku.

Pro štěňátko si jedeme až je mu 8 týdnů a tak i správně socializované štěně v tomto věku se projevuje tím, že se vesele rozeběhne k nabídnuté ruce (vždyť se tak dobře okusují :-) ). Takové štěně si vybereme a víme, že budeme mít sebevědomou čivavku. Pokud nás dojme ustrašená hromádka chlupů v koutku, tak se můžeme připravit na čivavku, která se bude bát všeho neznámého a v lepším případě bude nadmíru uštěkaná a agresivní. Upozorňuji, že pejsci jsou živá stvoření a někdy vyjímka potvrzuje pravidlo. Já uvádím příklady, které většinou tak dopadají, ale zkušený znalec psí dušičky dokáže i z ustrašeného tvorečka vychovat psa, který má velké charizma a naopak absolutní laik dokáže ze sebevědomého štěněte vychovat třesoucího se tvorečka při každém neznámém impulzu. Tak to by bylo něco málo o povaze štěněte.  

 

 

Štěně by mělo vypadat i exteriérově standardně. Mělo by mít v 8 týdnech váhu nepřesahující 1 kg! Mělo by mít kulatou lebku jako jablíčko. Může mít i fontanelu (neuzavřenou hlavičku jako mívají i lidská miminka). Fontanela kdysi byla znakem čistoty plemene, ale dnes chov směřuje směrem k uzavřeným hlavičkám. Nemělo by mít postavu malého jezevčíka, vyžaduje se krátký trup. Běžně sice je trochu delší, ale všeho s mírou :-) Ideální je, když má štěně silnou kostru. V 8 týdnech by měly stát štěněti uši. Chovatel, který vás přesvědčuje, že vylepování je běžné, nemá v chovu pravděpodobně uši vpořádku a jeho psi mají nejspíš měkké ucho. Ze zkušenosti můžeme říct, že čivavy, které jsou v dospělosti malé mají uši postavené dřív, než větší čivavy. Každopádně v některých chovech se uši mohou postavit i později třeba až ve čtyřech měsících. Ale postaví se bez vylepování. Samozřejmě při koupi štěněte chtějte od chovatele aby zapsal do kupní smlouvy, že štěněti ještě uši nestojí a garanci toho, že uši štěně postaví. Jinak na pozdější reklamování nestojících uší nemáte nárok. U pejska by se měly nahmatat obě varlátka. Abyste si tohle celé povídání převedli na obrázky štěňat, otevřte si fotogalerii - štěňata.

 

Při koupi štěněte nespěcháme a neměl by ani chovatel. Štěně není věc (byť naše zákony ho za věc považují). Správný chovatel nám ukáže nejenom rodiče štěněte, ale i další chovné jedince, aby se nám pochlubil :-) Správný chovatel je totiž zdravě vychloubačný :-). Je přesvědčen, že jeho chov je kvalitní a jeho odchovaná štěňátka jsou nejroztomilejší tvorečkové na této planetě. Nebudeme mu to mít za zlé, to patří k chovu pejsků také, vždyť i každá maminka si myslí, že z jejího miminka jsou všichni nadšení a štěňátka má každý správný chovatel za své děti. Dává jim svoji největší péči a věnuje jim bezmezně všechen svůj volný čas.

Kupujeme-li štěně, měl by s námi chovatel uzavřít písemnou smlouvu o koupi. V momentě, kdy smlouvu podepíšeme, se stáváme zodpovědnými za nového malého tvorečka, který se stává členem naší rodiny. Chovatel by nám měl vysvětlit jak začít štěňátko po příchodu domu vychovávat, aby bylo čistotné a stalo se našim příjemným společníkem v následujících 12ti až 16ti letech (znala jsem i jednu 18 let starou čivavu).

 

 

Jak krmit, očkovat...

 

 

Jak krmit štěně …

 

Každý chovatel, který prodává štěně by měl novému majiteli sdělit jak a čím krmil štěně do doby předání. Zároveň se štěňátkem by měl aspoň na první dny štěněte v novém prostředí dát kupujícímu i stravu štěněte, kterou bylo doposud krmeno. On totiž náhlý přechod z jedné krmné skladby na jinou může u tak malého tvorečka způsobit zažívací zdravotní komplikace. Před přebráním štěněte si ale s prodávajícím chovatelem domluvíme, zda nám předá i první krmnou dávku, nebývá to bohužel u některých samozřejmostí. Pokud tak prodávající chovatel sám od sebe nečiní, tak trvejte na tom, že chcete například granule odsypat, kterými krmil! Samozřejmě lze po předešlé domluvě si stejnou značku a kvalitu granulí pořídit dopředu, ale myslím si, že žádnému prodávajícímu se vydáním krmné dávky pro štěně čivavy peněženka neztenčí ;-)

Každý chovatel má svoji krmnou skladbu, kterou doporučuje, protože se mu osvědčila. Pro štěně malého plemene je vhodné krmit i suchou a vlhkou stravou zároveň. Krmíme minimálně 5x za den, pokud štěněti stravu předkládáme a po nějaké chvíli dáváme pryč. Osobně doporučuji krmit malé štěně tak do roka osvědčeným způsobem u více chovatelů čivav, který je i z mého pohledu nejlepší. Ráno než půjdeme do práce dáme štěněti vlhkou skladbu stravy (např. vařené kuře, krmnou kapsičku, štěněčí konzervu, pribináček…) po příchodu z práce opět štěněti dáme vlhkou stravu a večer předložíme ještě jednu krmnou dávku vlhké stravy. Po celý zbytek dne doporučuji štěněti nechat suchou stravu - granulky stále v mističce, aby si mohlo v době vaší nepřítomnosti vzít granulky podle své potřeby. Pokud se krmí i granule je velice důležité mít neustále v druhé misce vedle granulí vodu. Zvolíme větší misku, aby voda v naší nepřítomnosti štěněti nedošla.

Čivavu starší doporučuji krmit už jen dvakrát za den (ráno a večer) a granule nemusí být již přístupné po celý den. U starší čivavy také doporučuji krmit suchou a vlhkou stravu, je to zlatá střední cesta , ale není bezpodmínečně nutná, dospělá čivava může být krmena již jen granulemi. Záleží opravdu jen na vás, jakou krmnou skladbu zvolíte. Každopádně vhodnost vašeho krmení se ukáže u pejska na stolici. Pokud bude řidší, není vše v pořádku.

 

 Při koupi štěněte bychom měli požadovat, aby štěně mělo základní očkování. Štěně se očkuje již v 6ti týdnech. Osobně mám lepší zkušenost s očkováním pozdějším. Doporučuji očkovat až v osmi týdnech a prodávat štěňata raději o nějaký týden později, než dříve.

Chovatel by nám měl sdělit jak štěně na očkování reaguje. Měl by nám se štěnětem předat i očkovací průkaz, kde bude vyznačeno datum příštího očkování. Druhé přeočkování se většinou provádí po třech až čtyřech týdnech. Další přeočkování Vám potom sdělí veterinář u kterého budete očkovat.

Při předávání štěněte zkušený chovatel dává ke štěněti kousek deky na které pejsek se sourozenci a maminkou lehal. Je to pro snadnější adaptaci štěněte, jelikož i v novém prostředí cítí pach, který velice dobře zná. Já osobně dávám plyšovou hračku, byť po hraní štěňat působí někdy nevábně, ale pachový vjem pro odcházející štěňátko je velice důležitý.

Více smajlíků ke stažení

 

 

Co bychom ještě měli o čivavě vědět...z Vašich častých dotazů...    

Když čivava chrchlá, jako kdyby se dávila....

Já to vždy lidem vysvětluji (zjednodušeně), že je to jako když ti zaskočí slina a musíš to prostě vykašlat. Některá čivava to neudělá za celý svůj život ani jednou a jiná klidně třikrát do týdne zachrčí. Více na to trpí ty menší jedinci, ale není vyjímkou , že zachrčí i větší.

A odborněji řečeno: plemena jako jsou buldok, buldoček, pekinéz, shi-tzu, mops, čivava, jorkšír jsou závislými na specifickém utváření nosu (brachycefalických-krátkolebých plemen psů). Mezi primární defekty patří zúžené nozdry a prodloužené měkké patro. Omezené proudění vzduchu v důsledku anatomického defektu při nádechu vytváří podtlak, který ovlivňuje oblast hrtanu a hltanu a působí tak podtlak na přední výběžky chrupavky arytenoidu (processus cuneiformis, processus corniculatus) ...

 Nebojte se, bývá to běžné u těchto malých psů. Akorát se musíte naučit rozlišit, co je chrčení a co kašel třeba z nastydnutí...


Kolik má vážit štěně čivavy v osmi týdnech?

Pokaždé musíme mít na paměti, že si pořizujeme živého tvorečka a jako takový, je každý individuální jak v povaze, tak i v exteriéru. Přesně stanovit váha se nedá, některé štěně může mít 800g jiné 1100g a v dospělosti obě mohou mít stejnou váhu. Určitou roli hraje tady genetika. Jako například u lidí...Někdo roste rychleji do puberty a pak se zarazí a nenadělá se svoji výškou už nic, jiný může do puberty být "cvrček" a najednou se začne vytahovat do výšky až po 18 ti letech (kdysi to bylo často vidět, když chlapci odcházeli na dva roky na vojnu...odešel mrňous a vrátil se habán :-D ) A to samé je u čivavy, některá štěňata mohou hodně růst do tří měsíců a pak se růst zpomalí, jiné naopak roste pomalu, ale má každý týden zhruba stejný přírůstek na váze...

Globálně vzato ideální váha cca od 800g do 1000g aby nebyla obr čivava, ale zdravá silná čivava v dospělosti :-) 

Menší váhy pod 600g v osmi týdnech nesou sebou riziko špatného zdravotního stavu (není to pravidlo).


Jak má vypadat hlava štěněte?

Hlava má mít tvar jablíčka, je kulatá. Chyba je když je hlava úzká to je hlava do pražského krysaříka (ta má mít hruškový tvar) či pinče. Hlava dělá u čivavy hodně, proto by si při výběru měl zájemce štěně předem prohlédnout na nezávazné návštěvě a nekupovat jen podle fotky. Fotka někdy zkresluje :-)


 

 

Kdy štěně začíná měnit zuby?

Štěne přezubuje zhruba kolem 6-7 měsíce. Začínají vypadávat jako první řezáky. Špičáky často nevypadnou před vyražením nových druhých špičáků a tak se občas stane, že štěně čivavy v jednom roce má 4 špičáky :-D. Nebojte se i špičáky vypadnou, ze zkušeností víme, že se tak může stát klidně až ve dvou letech pejska. Osobně jsme nikdy nenechávali trhat pejskům první zuby a opravdu vždycky všechny bez problémů vypadly. Pokud tedy pejskovi nevadí nevypadlé první špičáky, nemusíte běžet hned k veterináři na vytrhávání zubů! Uvědomte si, že štěně čivavy se velice špatně dává do narkózy. Nejen u psa, ale i u lidí vám každý rozumný doktor řekne, že pokud to není životně důležité, tak žádnou narkózu bychom neměli podstupovat!


Prý jsou štěňata choulostivá na hlavičku...

Ano, štěně čivavy většinou má na hlavě fontanelu (neuzavřená hlavička - nesrostlé na temeni lebeční kosti). Fontanela byla považovaná za důkaz čistoty rasy! Dnes se od udržení tohoto znaku neuzavřené hlavy v chovech ustupuje, protože je fontanela zdravotní riziko pro čivavu v tom, že jakýkoliv menší náraz na hlavičku může způsobit v lepším případě otřes mozku a v horším případě smrt štěněte! Všem novým majitelům se snažíme vysvětlovat, že štěně čivavy nepatří do náruče dětem!!! Může se jim vyškubnout a spadnout na zem!!! Pokud se dítě chce mazlit se štěnětem trvejte na tom, že si sedne na zem, natáhne si nohy a takto si bude se štěnětem hrát a mazlit. Další nebezpečí je při ponechání štěněte na sedačce či na posteli!!! I tady se lehce stane, že štěně ze sedačky či postele může spadnout a úraz hlavy je tady!!! Řiďte se zásadní radou : Kam si štěně samo vyleze, od "tamtud" i sleze!!! Dalším nebezpečím pro čivavu je průvan a otevřené dveře, stačí, že čivava bude stát mezi dveřmi v momentě, kdy průvan nezajištěné dveře přibouchne!!! Nebezpečí hrozí i venku na procházkách cyklista často volně pobíhající čivavu nezaregistruje včas, známe několik případů přejetých čivav cyklistou se smrtelnými následky :-(  Nebezpečí číhá i v neznámém větším psovi!!! Nikdy nevíte jak na vaši čivavu zareaguje, může být nevychovaný agresor a bezdůvodně vaši čivavu napadnout!!! Proto doporučujeme zásadně čivavu venčit venku na vodítku pod stálým dohledem.


Našemu štěněti spadly uši, máme vylepovat ouška, radí nám to veterinář...

 
Uši pokud štěněti stály, znovu se postaví! Nikdy uši nevylepujeme!!!! Jsou to většinou rady chovatelů německých ovčáků. Uši mohou štěněti spadnout v době jejího růstu, kdy vápník se více ukládá do kostí či druhých zubů. U krátkosrstých čivav se špičky uší někdy začnou stáčet dozadu a i to je v normě. UŠI SE ZNOVU POSTAVÍ, JAK STÁLY, KDYŽ ŠTĚNDO BYLO MALÉ. Pokud oba rodiče i předci v dalších generacích mají pevné stojící uši, nikdy se nemusíte bát, že štěněti uši spadnou a už tak zůstanou. V jednom případě pejskovi uši spadly zhruba ve dvou měsících, jedno se mu postavilo asi za 14 dní, ale druhé ouško bylo spadlé až do šesti měsíců. Potom se postavilo a pejsek byl nádherný.