výchova štěněte

Jakmile dovezeme štěňátko domů, musíme mu umístit na klidném místě pelíšek, v jeho blízkosti necháme dvě mističky. V jedné mističce má být stále čerstvá voda a druhou mističku budeme používat při krmení. Nedaleko pelíšku by mělo mít štěňátko možnost vykonávat i svoji potřebu buď na noviny nebo na kočkolit, který se používá pro kočky. Tady záleží na tom, na co učil štěňátko chodit chovatel. Pokud se rozhodneme, že nebudeme chtít, aby se čivavka mohla vyprazdňovat v bytě a budeme ji chtít naučit, že se bude tato potřeba vykonávat venku na trávě, budeme muset být první dny doma se štěňátkem a při každém jeho probuzení budeme muset s ním rychle vyběhnout v náručí ven. Štěně v momentě těsně po probuzení se jde totiž hned vyčůrat. To samé bude následovat i po krmení. kdy zase po nějaké době po krmení se jde štěňatko zase vykakat.

Ve výchově štěněte je hlavně důležitá důslednost! V rodině si musíme dopředu určit co od pejska budeme očekávat a kam pejsek všude bude mít přístup. Pokud si nepřejeme, aby pejsek při stolování rodiny seděl u stolu a loudil, tak musíme všichni u stolu pejska přehlížet a ne, že mu některý člen rodiny pod stolem potají bude dávat sousta ze svého talíře.

Pokud od svého pejska budeme chtít, aby nechodil do ložnice, tak od počátku co k nám přijde ho budeme láskyplně a důsledně z prostor naší ložnice vykazovat! Stačí jednou, že se nám zželí našeho drobečka a povolíme mu vstup do našeho teritoria a pak si můžeme být jistí, že to bude zkoušet častěji a při tom na nás bude házet takové smutné pohledy, že se pak v posteli budeme tísnit i s naším psím miminem. Já osobně brát štěně do postele nedoporučuji! Za prvé nám v noci může samo z postele spadnout a pro čivavku v 8 týdnech je takový pád v některých případech i smrtelný a za druhé si přiznejme, že když spíme, tak spíme tvrdě a zalehnout takový malý uzlíček neni problém :-(

A tak v případě, že chceme aby štěně bylo s námi i v ložnici, raději pelíšek umístíme na zemi vedle naší postele a ruku dáme štěněti do pelíšku a ono bude spokojené, že nás cítí blízko sebe.

Při výchově musí být celá rodina jednotná.

 Z vlastní zkušenosti doporučuji novým páníčkům na první měsíce pořídit si klidně i ohrádku, ve které štěně bude mít pelíšek, mističky a záchůdek (noviny nebo tác s kočkolitem). Po dobu Vaší nepřítomnosti budete mít jistotu, že vaše štěňátko, které se začne nudit, nebude někde pod skříní či za lednicí kousat kabely od elektriky. I toho je malá čivavka schopná. Také k udržování čistoty je ohrádka dobrý pomocník pro začátek, protože velký prostor nenutí štěně běžet na vyhrazené místečko pro vyprazdňování...vždyť tady je okolo tolik místa :-)


            výcvik štěněte

Nesmějte se...ano, i čivava zvládá jakýkoliv výcvik. Znám čivavy, které umí chodit u nohy, zvládají bravurně obraty u nohy, aportují s předpisovým předsednutím a předáním aportu na povel "pusť". Velice často se čivavy již prezentují při tancích se psy nebo běhají agility. A tak i Vaše čivava může projít výcvikem :-)

 

 

 

 

 

 


Pokud výchova je již zanedbaná, hledejte videa od odborníků, jak na to, například:


Co múžete dokázat se svojí čivavou je v ukázkách  například: